Manufacturer Part No046801.5NR
Newark Part No.
Full Reel28X4627
Cut Tape78J1591
Product RangeSlo-Blo 468 Series
Your Part Number
3,320 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 6pm EST standard shipping
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape
| Quantity | Price | Promotional price |
|---|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerLITTELFUSE
Manufacturer Part No046801.5NR
Newark Part No.
Full Reel28X4627
Cut Tape78J1591
Technical Datasheet
Fuse Current1.5A
Blow CharacteristicSlow Blow
Voltage Rating VAC63V
Voltage Rating VDC63V
Fuse Case Style1206 [3216 Metric]
Breaking Capacity Current AC50A
Breaking Capacity Current DC50A
SVHCTo Be Advised
Product Overview
The 046801.5NR is a 1.5A/63V time delay surface mount Fuse with epoxy substrate body, 100% tin plated over nickel over copper termination and conformal coating element cover. The 468-series small (1206 size) thin-film device is designed for secondary protection of circuits used in space constrained applications. Time delay feature withstands high inrush currents and prevents nuisance openings. Top side marking allows visual verification of amperage rating. This fuse is compatible with lead-free solders and higher temperature profiles.
- 82.32mV Nominal voltage drop
- 0.1235W Nominal power dissipation
- 0.044Ω Nominal cold resistance
- -55 to 90°C Operating temperature range
Applications
Safety, Portable Devices, Consumer Electronics, Computers & Computer Peripherals
Technical Specifications
Fuse Current
1.5A
Voltage Rating VAC
63V
Fuse Case Style
1206 [3216 Metric]
Breaking Capacity Current AC
50A
SVHC
To Be Advised
Blow Characteristic
Slow Blow
Voltage Rating VDC
63V
Product Range
Slo-Blo 468 Series
Breaking Capacity Current DC
50A