                                                                                                  Inductive Proximity Sensor, E59 Series, AccuProx, Connector, 29mm, SPST-NO, 6 V to 48 V
                                                                                                  The E59-M30C series 30mm AccuProx Analog high performance analog inductive proximity Sensor provides unmatched sensing range, linearity and resolution. Unlike standard inductive sensor, which sends an open or close signal upon target presence or absence, AccuProx analog sensor provides an electrical signal that varies in proportion to the position of the metal target within its sensing range. This makes AccuProx ideal for applications requiring precise position sensing and measurement. The sensing performance of AccuProx sets it apart from traditional analog inductive designs. Utilizing components from the cutting-edge iProx family, AccuProx provides sensing ranges of three to four times that of typical tubular analog inductive sensor - all without compromising accuracy. Unlike many competitive products, which are often hampered by an S-shaped output curve, AccuProx outputs are linear.
                                                                                                  • Extended linear sensing to 25mm - three times longer than standard tubular analog inductive sensor
                                                                                                  • High noise immunity of 20V/m prevents many problems associated with electrical noise