T3EL150303P
DC Electronic Load, T3EL Series, 300 W, Programmable, 0 V, 150 V, 30 A
Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ManufacturerTELEDYNE LECROY
Manufacturer Part NoT3EL150303P
Newark Part No.07AM8822
Product RangeT3EL Series
Your Part Number
Available to Order
Notify me when back in stock
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerTELEDYNE LECROY
Newark Part No.07AM8822
Product RangeT3EL Series
Technical Datasheet
Power Rating300W
DC Load TypeProgrammable
Operating Voltage Min0V
Operating Voltage Max150V
Operating Current Max30A
Manufacturer Warranty3 Years
SVHCTo Be Advised
Product Overview
T3EL150303P is a single channel, 150V/30A 300W programmable DC electronic load. It has a 3.5inch TFT-LCD display, a user-friendly interface and superb performance specifications. The T3EL15030xP series delivers stability over a wide range of applications and can meet all kinds of testing requirements including: power, battery/handheld device design, industry, LED lighting, automotive electronics and aerospace.
- 4 static modes/dynamic mode: CC/CV/CR/CP and CC dynamic mode: continuous, pulsed, toggled
- Measuring speed of voltage and current: up to 500KHz
- Short-circuit, Battery test, CR-LED mode, and factory test functions
- 4-wire SENSE compensation mode function
- OCP, OVP, OPP, OTP and LRV protection
- External analog control
- Built-in RS232/USB/LAN communication interface
- Waveform trend chart and ease-to-use file storage and call functions
- Includes PC software: supports SCPI, LabView driver
Contents
DC electronic load, USB cable, Quick start, Calibration certificate, Power cord.
Technical Specifications
Product Range
T3EL Series
DC Load Type
Programmable
Operating Voltage Max
150V
Manufacturer Warranty
3 Years
Power Rating
300W
Operating Voltage Min
0V
Operating Current Max
30A