Manufacturer Part No3224W-1-101E
Newark Part No.
Full Reel58K3054
Cut Tape58K3053
Product Range3224 Series
Your Part Number
250 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 6pm EST standard shipping
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape
| Quantity | Price |
|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerBOURNS
Newark Part No.
Full Reel58K3054
Cut Tape58K3053
Product Range3224 Series
Technical Datasheet
Trimmer TypeMulti Turn
Element MaterialCermet
Adjustment TypeTop Adjust
Track Resistance100ohm
Potentiometer MountingSurface Mount
Resistance Tolerance± 10%
No. of Turns12Turns
Temperature Coefficient± 100ppm/°C
Power Rating250mW
Trimmer Shape / Size4 mm Square
Resistor Case / PackageSMD
Product Length4.8mm
Product Width3.5mm
Product Height5.1mm
Operating Temperature Min-65°C
Operating Temperature Max150°C
QualificationAEC-Q200
MSL-
SVHCLead
Product Overview
The 3224W-1-101E is a 100Ω 250mW 4mm square SMD Trimming Potentiometer with IR reflow standard product indicator. The top adjust Trimpot® trimming potentiometer features sealed to withstand standard board wash processing, 12 turns nominal adjustment angle, pick and place centring design for automated placement compatibility.
- Multi-turn cermet and sealed
- Essentially infinite resolution
- UL94V-0 Flammability rating
- -65 to 150°C Temperature range
Technical Specifications
Trimmer Type
Multi Turn
Adjustment Type
Top Adjust
Potentiometer Mounting
Surface Mount
No. of Turns
12Turns
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Trimmer Shape / Size
4 mm Square
Product Length
4.8mm
Product Height
5.1mm
Operating Temperature Max
150°C
MSL
Element Material
Cermet
Track Resistance
100ohm
Resistance Tolerance
± 10%
Product Range
3224 Series
Power Rating
250mW
Resistor Case / Package
SMD
Product Width
3.5mm
Operating Temperature Min
-65°C