- Low-power CMOS technology
- Electronic signature for device ID
- Self-timed erase and write cycles
- Sector write protection (16kB/sector)
- Built-in write protection
- High reliability
- 5mA at 5.5V/20MHz Maximum write current
- 10mA at 5.5V/20MHz Read current
- 1μA at 2.5V (deep power-down) Standby current
- <gt/>200 Years data retention
Applications
Computers & Computer Peripherals, Automotive
Warnings
ESD sensitive device, take proper precaution while handling the device.
Technical Specifications
512Kbit
512Kbit
64K x 8bit
SPI
20MHz
SOIC
2.5V
Surface Mount
85°C
MSL 1 - Unlimited
SPI
64K x 8bit
Serial SPI
20MHz
SOIC
8Pins
5.5V
-40°C