The MC68332GCEH20 is a highly-integrated 32-bit Modular Microcontroller combines high-performance data manipulation capabilities with powerful peripheral subsystems. The MCU is built up from standard modules that interface through a common intermodule bus (IMB). Standardization facilitates rapid development of devices tailored for specific applications. The MCU incorporates a 32-bit CPU (CPU32), a system integration module (SIM), a time processor unit (TPU), a queued serial module (QSM) and a 2kB static RAM module with TPU emulation capability (TPURAM). The MCU can either synthesize an internal clock signal from an external reference or use an external clock input directly. Operation with a 32.768kHz reference frequency is standard. The maximum system clock speed is 20.97MHz. System hardware and software allow changes in clock rate during operation.
- Central processing unit (CPU32)
- 32-bit Architecture
- Virtual memory implementation
- Table lookup and interpolate instruction
- High-level language support
- Background debugging mode
- Fully static operation
- System integration module (SIM)
- External bus support
- Programmable chip-select outputs
- System protection logic
- Watchdog timer, clock monitor and bus monitor
- Two 8-bit dual function Input/output ports
- 7-bit Dual function output port
- Phase-locked loop (PLL) clock system
- Dedicated micro engine operating independently of CPU32
- 16 Independent programmable channels and pins
- Any channel can perform any time function
- Two timer count registers with programmable prescalers
- Selectable channel priority levels
- Queued serial module (QSM)
- Enhanced serial communication interface
- Queued serial peripheral interface
- 8-bit Dual function port
- Static RAM module with TPU emulation capability (TPURAM)
Applications
Automation & Process Control, Industrial
Technical Specifications
Coldfire Family MC683xx Series Microcontrollers
32bit
32bit
20MHz
132Pins
15I/O's
QSPI, UART
QSPI, UART
5V
85°C
ColdFire
No SVHC (27-Jun-2024)
ColdFire v1
20MHz
QFP
QFP
2KB
4.75V
-40°C