Manufacturer Part NoMC74HC14ADG
Newark Part No.71J5595
Product Range74HC14
Technical Datasheet
Logic FunctionInverter
Logic Family / Base Number74HC14
Logic TypeInverter Schmitt Trigger
No. of ElementsHex
No. of Inputs1Inputs
No. of Pins14Pins
IC Case / PackageSOIC
Product Range74HC14
Logic IC Family74HC
Logic Case StyleSOIC
Supply Voltage Min2V
Supply Voltage Max6V
Logic IC Base Number7414
Schmitt Trigger InputWith Schmitt Trigger Input
Output Current5.2mA
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
Automotive Qualification Standard-
MSL-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
- 10 LSTTL Loads output drive Capability
- 2 to 6V Operating voltage range
- 1mA Low input current
- 60 FETs or 15 Equivalent gates chip complexity
- Pb-free device
Applications
Automotive, Industrial
Technical Specifications
Logic Function
Inverter
Logic Type
Inverter Schmitt Trigger
No. of Inputs
1Inputs
IC Case / Package
SOIC
Logic IC Family
74HC
Supply Voltage Min
2V
Logic IC Base Number
7414
Output Current
5.2mA
Operating Temperature Max
125°C
MSL
Logic Family / Base Number
74HC14
No. of Elements
Hex
No. of Pins
14Pins
Product Range
74HC14
Logic Case Style
SOIC
Supply Voltage Max
6V
Schmitt Trigger Input
With Schmitt Trigger Input
Operating Temperature Min
-55°C